Nước dừa bao nhiêu calo? Uống nước dừa có mập không?

Uji i kokosit është një nga pijet më të njohura në shumë pjesë të botës. Megjithatë, shumë njerëz ende nuk e dinë saktësisht se sa kalori ka uji i kokosit. Pra, a është uji i kokosit me kalori të lartë? A humb peshë pirja e ujit të kokosit? Sa kalori ka uji i kokosit? Le ta zbulojmë me Chaolong TV Blog përmes artikullit më poshtë.

>>> Shih më shumë:

Sa kalori ka uji i kokosit?

Uji i kokosit është një pije popullore dhe ushqyese që konsiderohet si një nga pijet natyrore më të shëndetshme. Uji i kokosit jo vetëm që hidraton trupin, por gjithashtu përmban shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë. Megjithatë, shumë njerëz janë të interesuar për pyetjen: “Sa kalori ka uji i kokosit?”.

Një filxhan 240 ml me ujë kokosi mund të sigurojë rreth 44 kalori. Përveç kësaj, uji i kokosit përmban edhe shumë lëndë ushqyese të tjera si sheqerna natyrale, kalium dhe magnez. Megjithatë, uji i kokosit mund të konsiderohet ende një pije me kalori të ulët.

>>> Shih më shumë:

Uji i kokosit përmban rreth 44 kalori
Uji i kokosit përmban rreth 44 kalori (Burimi: Internet)

A ju trazon pirja e ujit të kokosit?

Pirja e ujit të kokosit në moderim nuk shkakton shtim në peshë, pasi uji i kokosit është mjaft i ulët në kalori dhe i ulët në yndyrë. Megjithatë, nëse pini shumë ujë kokosi në ditë, kaloritë dhe sheqernat natyrale në ujin e kokosit mund të kontribuojnë në kaloritë dhe sheqernat natyrale që konsumoni gjatë ditës. Pra, nëse doni të kontrolloni peshën tuaj, duhet të pini ujë kokosi në moderim dhe ta konsideroni atë në dietën tuaj të përgjithshme. Përndryshe, nëse jeni të shqetësuar për përmbajtjen e sheqerit në ujin e kokosit, mund të zgjidhni ujin e kokosit të pa ëmbëlsuar ose të pini ujë natyral, pa konservues.

>>> Shih më shumë:

Pirja e ujit të kokosit nuk shkakton shtim në peshë siç mendojnë njerëzit
Pirja e ujit të kokosit nuk shkakton shtim në peshë siç mendojnë njerëzit (Burimi: Internet)

Përmbajtja ushqyese në ujin e kokosit

Uji i kokosit është një burim i pasur i lëndëve ushqyese, duke përfshirë:

 • Kaloritë: Një filxhan (240 ml) me ujë kokosi përmban rreth 44 kalori.
 • Sheqer natyral: Uji i kokosit përmban sheqerna natyrale, të cilat ndihmojnë në rritjen e energjisë dhe japin energji për trupin.
 • Kaliumi: Uji i kokosit është një burim i pasur i kaliumit, i cili ndihmon në rregullimin e sasisë së ujit dhe elektroliteve në trup, dhe gjithashtu rrit funksionin e zemrës dhe sistemit nervor.
 • Magnezi: Uji i kokosit është një burim i pasur i magnezit, i cili ndihmon në mbështetjen e shëndetit të zemrës dhe kyçeve.
 • Kalciumi: Uji i kokosit gjithashtu siguron një sasi të vogël të kalciumit, i cili është thelbësor për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve.
 • Natriumi: Edhe pse uji i kokosit nuk përmban shumë natrium, ai sërish luan një rol të rëndësishëm në ekuilibrin e ujit dhe kripës në trup.

Përveç kësaj, uji i kokosit përmban edhe antioksidantë dhe veti anti-inflamatore, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet. Megjithatë, nëse keni ndonjë problem shëndetësor, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të shtoni ujin e kokosit në dietën tuaj.

Përmbajtja ushqyese në ujin e kokosit
Përmbajtja ushqyese në ujin e kokosit (Burimi: Internet)

Përfitimet e ujit të kokosit

Uji i kokosit është një pije natyrale e pasur me lëndë ushqyese, duke përfshirë acide yndyrore, fibra, kalium, magnez dhe natrium, të cilat ndihmojnë në sigurimin e energjisë për trupin, forcimin e sistemit imunitar dhe mbështetjen e metabolizmit të trupit. Përveç kësaj, uji i kokosit ka edhe efekt freskues, humbje peshe dhe përmirësim të shëndetit kardiovaskular.

Rritja e shkallës metabolike

Uji i kokosit thuhet se ka aftësinë për të rritur shkallën e metabolizmit në trup, duke ndihmuar në djegien e energjisë dhe djegien e yndyrës në mënyrë më efikase. Kjo mund të ndodhë sepse uji i kokosit përmban shumë acide yndyrore të pangopura, të cilat kanë aftësinë të nxisin oksidimin e yndyrës në trup, të rrisin metabolizmin dhe të ndihmojnë në djegien e yndyrës. Megjithatë, duhet theksuar se ky është vetëm një nga përfitimet e ujit të kokosit dhe duhet të kombinohet me një dietë dhe stil jetese të shëndetshme për efekt maksimal.

>>> Shih më shumë:

Ulja e kolesterolit në gjak

Ka shumë studime që tregojnë se uji i kokosit mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit në gjak. Uji i kokosit përmban acide yndyrore të pangopura, veçanërisht acid laurik, acid kaprik dhe acid kaprilik, të cilët kanë aftësinë të reduktojnë kolesterolin në gjak. Përveç kësaj, uji i kokosit përmban gjithashtu një përbërës natyral të quajtur polipeptid, i cili ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe niveleve të kolesterolit.

Megjithatë, duhet theksuar se uji i kokosit përmban edhe një sasi të caktuar të kolesterolit, ndaj duhet përdorur me masë për të shmangur nivelet e larta të kolesterolit në trup. Uji i kokosit duhet të kombinohet me një dietë të shëndetshme dhe një mënyrë jetese për të përfituar sa më shumë nga përfitimet e tij.

Përfitimet e pirjes së ujit të kokosit
Përfitimet e pirjes së ujit të kokosit (Burimi: Internet)

Përmirësoni ndjeshmërinë ndaj insulinës

Ka disa studime që tregojnë se uji i kokosit mund të ndihmojë në përmirësimin e ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës. Kjo mund të ndodhë sepse uji i kokosit përmban acide yndyrore të pangopura, veçanërisht acid laurik, acid kaprilik dhe acid kaprilik, të cilët kanë aftësinë të përmirësojnë ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës. Ndjeshmëria ndaj insulinës është shkalla në të cilën trupi ynë reagon ndaj zbërthimit të sheqerit në gjak dhe përmirësimi i ndjeshmërisë ndaj insulinës mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimin e diabetit. Përveç kësaj, uji i kokosit përmban gjithashtu antioksidantë dhe substanca anti-inflamatore, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi dhe mbështesin shëndetin e zemrës.

Ndihmon në ndërtimin e muskujve

Uji i kokosit mund të ndihmojë në ndërtimin e muskujve sepse është një burim i pasur i kaliumit natyror. Kaliumi është një mineral thelbësor për të ndihmuar qelizat dhe muskujt të funksionojnë më mirë. Kur muskujt punojnë më shumë, ata shpenzojnë energji dhe djegin më shumë kalori, duke ndihmuar në promovimin e shëndetit dhe humbjen e peshës.

Përveç kësaj, uji i kokosit është gjithashtu një burim natyral i proteinave dhe proteinave, i cili ndihmon në ndërtimin dhe rikuperimin e muskujve pas stërvitjes. Proteina është gjithashtu e nevojshme për të ruajtur shëndetin e përgjithshëm.

Pirja e ujit të kokosit ndihmon në ndërtimin e muskujve dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës
Pirja e ujit të kokosit ndihmon në ndërtimin e muskujve dhe përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës (Burimi: Internet)

Mbështet funksionin e tiroides

Aktualisht nuk ka asnjë provë specifike shkencore që uji i kokosit mund të ndihmojë në rritjen e tiroides. Megjithatë, uji i kokosit përmban lëndë ushqyese dhe minerale që janë thelbësore për një shëndet të mirë, duke përfshirë jodin, një mineral i rëndësishëm për funksionin e tiroides. Nëse trupi ka mungesë të jodit, gjëndra tiroide nuk do të funksionojë siç duhet dhe do të shkaktojë probleme shëndetësore, duke përfshirë obezitetin, dhimbjet e kyçeve, çrregullimet mendore dhe dëmtimin e kujtesës. Uji i kokosit përmban rreth 14% të sasisë ditore të jodit që i nevojitet trupit, duke ndihmuar në plotësimin e nevojave ushqyese të gjëndrës tiroide dhe shëndetin e përgjithshëm. Megjithatë, nëse keni probleme me gjëndrën tiroide ose jeni duke marrë medikamente të lidhura me tiroiden, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni ujin e kokosit si suplement për tiroiden tuaj.

>>> Shih më shumë:

Kur të pini ujë kokosi?

Pirja e ujit të kokosit mund të ketë shumë përfitime shëndetësore, por për të përfituar sa më shumë nga ai, duhet ta pini në kohën e duhur. Në përgjithësi, koha më e mirë për të pirë ujë kokosi është në mëngjes ose para se të shkoni në shtrat.

Pirja e ujit të kokosit në mëngjes do të ndihmojë në energjizimin e trupit dhe do t’ju bëjë më vigjilentë. Kjo është gjithashtu një kohë e mirë për të hidratuar trupin pas gjumit për një kohë të gjatë. Pirja e ujit të kokosit para se të shkoni në shtrat është gjithashtu shumë e mirë për shëndetin. Uji i kokosit ndihmon në forcimin e sistemit imunitar, redukton stresin, ndihmon në relaksimin e trupit dhe redukton stresin.

Përveç kësaj, kur jeni shumë të dehidratuar, veçanërisht në mot të nxehtë ose pas një stërvitje, duhet të pini edhe ujë kokosi për të rimbushur ujin dhe mineralet për trupin.

Me pak fjalë, pirja e ujit të kokosit në kohën e duhur do të sjellë shumë përfitime shëndetësore. Megjithatë, nëse keni ndonjë problem shëndetësor, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të pini ujë kokosi.

Koha më e mirë për të pirë ujë kokosi është në mëngjes dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat
Koha më e përshtatshme për të pirë ujë kokosi është në mëngjes dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat (Burimi: Internet)

Si të pini ujë kokosi për të humbur peshë

Uji i kokosit thuhet se është një nga ushqimet efektive për humbje peshe falë përbërjes së tij me shumë lëndë ushqyese dhe yndyrna të pangopura. Për të pirë ujë kokosi për të humbur peshë, mund të ndiqni këto hapa:

 • Zgjidhni ujë të pastër të freskët të kokosit: Uji i pastër i freskët i kokosit është më i miri për humbje peshe. Shmangni produktet që përmbajnë sheqer, aromatizues dhe konservues.
 • Pini ujë kokosi në kohën e duhur: Ju duhet të pini ujë kokosi në mëngjes ose ndërmjet vakteve për të ndihmuar trupin tuaj të absorbojë lëndët ushqyese dhe të optimizojë humbjen e peshës.
 • Pini ujë kokosi në vend të pijeve të tjera: Në vend që të pini pije joalkoolike ose lëngje frutash që përmbajnë sheqer, duhet ta zëvendësoni me ujë kokosi për të reduktuar sheqerin dhe kaloritë në trup.
 • Kombinoje me dietë dhe ushtrime: Pirja e ujit të kokosit nuk mund të zëvendësojë plotësisht dietën dhe stërvitjen. Ju duhet të kombinoni pirjen e ujit të kokosit me një dietë shkencore dhe ushtrime për të humbur peshë në mënyrë efektive.

Gjithashtu, nëse keni ndonjë problem shëndetësor ose jeni duke marrë ilaçe, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të përdorni ujin e kokosit për humbje peshe.

>>> Shih më shumë:

Si të pini ujë kokosi për të humbur peshë shpejt në shtëpi
Si të pini ujë kokosi për të humbur peshë shpejt në shtëpi (Burimi: Internet)

Shënime kur pini ujë kokosi

Këto shënime do t’ju ndihmojnë të pini ujin e kokosit siç duhet dhe në mënyrë të sigurt. Përveç kësaj, duhet të mësoni më shumë për efektet dhe përdorimet e ujit të kokosit për të qenë në gjendje të përfitoni sa më shumë nga përfitimet e tij.

Kujdes me personat me alergji

Ndërsa uji i kokosit ka shumë përfitime shëndetësore, ka grupe të caktuara njerëzish që duhet të kufizojnë ose nuk duhet të pinë ujin e kokosit, duke përfshirë:

 • Personat me diabetPër shkak se uji i kokosit përmban sheqer, njerëzit me diabet duhet të kufizojnë pirjen e ujit të kokosit.
 • Njerëzit me kolesterol të lartëUji i kokosit përmban shumë yndyrë, kështu që nëse vuani nga kolesteroli i lartë, duhet të kufizoni ose të mos pini ujin e kokosit.
 • Personat me alergji: Nëse jeni alergjik ndaj përbërësve të ujit të kokosit, si proteinat, duhet të shmangni pirjen e ujit të kokosit ose të gjeni një alternativë.
 • Njerëzit me sëmundje kardiovaskulare: Nëse vuani nga sëmundje kardiovaskulare ose jeni duke marrë ilaçe për sëmundje kardiovaskulare, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të pini ujë kokosi.
 • Njerëzit me sëmundje të veshkaveUji i kokosit përmban shumë kalium, nëse keni sëmundje të veshkave, duhet të kufizoni pirjen e ujit të kokosit ose të gjeni alternativa të tjera.
 • Fëmijët nën 6 muajsh: Fëmijët nën 6 muaj duhet të shmangin pirjen e ujit të kokosit, sepse uji i kokosit mund të përmbajë baktere dhe irritues të zorrëve për fëmijët e vegjël.

>>> Shih më shumë:

Efektet shëndetësore nëse pini shumë ujë kokosi

Edhe pse uji i kokosit ka shumë përfitime shëndetësore, pirja e tepërt mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Uji i kokosit përmban një sasi të madhe sheqeri dhe kalori, kështu që pirja e tepërt mund të çojë në shtim në peshë. Përveç kësaj, uji i kokosit ka efekt në uljen e presionit të gjakut, kështu që njerëzit me presion të ulët të gjakut duhet të kufizojnë pirjen e ujit të kokosit.

Nëse pini shumë, uji i kokosit gjithashtu mund të shkaktojë çrregullime të tretjes, të rrisë sheqerin në gjak dhe të shkaktojë më shumë sekretim nga veshkat. Prandaj, njerëzit me një histori të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit ose probleme me veshkat duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se të pinë shumë ujë kokosi.

>>> Shih më shumë:

Kufizoni pirjen e ujit të kokosit shumë gjatë ditës, por duhet të pini një shumëllojshmëri pijesh të tjera
Kufizoni pirjen e ujit të kokosit shumë gjatë ditës, por duhet të diversifikoni pijet e tjera (Burimi: Internet)

Rritja e sheqerit në gjak kur pini shumë

Uji i kokosit mund të kontribuojë në rritjen e sheqerit në gjak nëse konsumohet me tepricë. Uji i kokosit përmban në mënyrë natyrale sheqer, prej të cilit fruktoza përbën shumicën. Fruktoza duhet të shndërrohet në glukozë për t’u përdorur nga trupi, dhe ky proces kërkon kohë dhe energji nga mëlçia. Nëse pini shumë ujë kokosi, trupi juaj mund të mos jetë në gjendje të konvertojë fruktozën në glukozë në një kohë të shkurtër, duke çuar në hiperglicemi. Prandaj, diabetikët dhe njerëzit me probleme të sheqerit në gjak duhet të kufizojnë pirjen e ujit të kokosit ose të konsultohen me një mjek përpara se të pinë.

Uji i kokosit është një pije që jo vetëm ka shije të shijshme, por ka edhe shumë përfitime shëndetësore. Me përmbajtje të ulët kalori, uji i kokosit është një zgjedhje e shkëlqyer për njerëzit që kërkojnë të kontrollojnë peshën. Megjithatë, duhet të keni parasysh se kaloritë mund të ndryshojnë në varësi të llojit të ujit të kokosit dhe mënyrës se si prodhohet. Prandaj, nëse doni të kontrolloni sasinë e kalorive në dietën tuaj, referojuni informacionit në etiketën e produktit ose kërkoni këshillën e një dietologu për të pasur planin më të arsyeshëm të të ushqyerit. Mos harroni të vizitoni Chaolong TV për të përditësuar njohuri më interesante dhe të dobishme!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Nước dừa bao nhiêu calo? Uống nước dừa có mập không? . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Chaolong TV - WordPress Theme by WPEnjoy