Ức gà bao nhiêu calo? Những điều cần biết khi ăn ức gà 

Gjoksi i pulës është një nga ushqimet e pasura me proteina dhe ushqime që shumë njerëz e përfshijnë shpesh në dietën e tyre të përditshme. Megjithatë, shumë njerëz janë të interesuar në çështjen se sa kalori përmban gjoksi i pulës, në mënyrë që të mund ta rregullojnë porcionin për t’iu përshtatur nevojave të tyre shëndetësore. Kështu që, Sa kalori ka gjoksi i pulës? një sasi prej 100g apo 300g? Bashkohuni në Chaolong TV Blog për t’iu referuar artikullit më poshtë!

>>> Shih më shumë:

Cilat janë përfitimet e gjoksit të pulës?

Gjoksi i pulës është një ushqim ushqyes për humbje peshe me shumë përfitime të mëdha shëndetësore. Këtu janë përdorimet kryesore të gjoksit të pulës:

Ndërtoni dhe mirëmbani muskujt

Gjoksi i pulës është një ushqim i pasur me proteina dhe lëndë të tjera ushqyese si hekur, zink, vitaminë B12, kolinë dhe aminoacide esenciale. Proteina është një bllok ndërtimi i muskujve, kështu që gjoksi i pulës siguron një burim proteinash për muskujt dhe ndihmon në ruajtjen e rritjes dhe funksionit të tyre.

Përveç kësaj, gjoksi i pulës përmban gjithashtu shumë aminoacide të nevojshme për ndërtimin dhe riparimin e indeve të muskujve, duke ndihmuar trupin të rrisë forcën dhe qëndrueshmërinë e muskujve. Kjo është gjithashtu arsyeja pse gjoksi i pulës është i popullarizuar në mesin e atletëve dhe bodybuilders për të ndihmuar në ndërtimin e muskujve. Përdorimi i gjoksit të pulës për të forcuar muskujt duhet të kombinohet me një dietë dhe stërvitje të arsyeshme, duke përfshirë ushqime të tjera si perime, fruta, burime të tjera proteinash dhe ushtrime, të përshtatshme për performancën më të mirë.

>>> Shih më shumë:

Gjoksi i pulës ka efektin e krijimit dhe mbajtjes së muskujve
Gjoksi i pulës ka efekt në krijimin dhe mirëmbajtjen e muskujve (Burimi: Internet)

Ndihmoni në forcimin e kockave

Gjoksi i pulës gjithashtu ndihmon në forcimin e kockave. Ai përmban shumë lëndë ushqyese të rëndësishme si fosfori, magnezi dhe kalciumi, të cilët janë blloqet kryesore të ndërtimit të kockave.

Në të, kalciumi është një lëndë ushqyese thelbësore për ndërtimin dhe ruajtjen e kockave të shëndetshme. Disa studime kanë treguar se gjoksi i pulës është një nga burimet më të pasura të proteinave dhe kalciumit, i cili rrit aftësinë e trupit për të absorbuar kalciumin, duke ndihmuar në forcimin e kockave dhe shmangien e problemeve të lidhura me shëndetin, të tilla si osteoporoza.

Gjoksi i pulës për kocka të forta
Gjoksi i pulës ndihmon në forcimin e kockave (Burimi: Internet)

Reduktoni dëshirat

Sa kalori ka gjoksi i pulës për të ulur oreksin? Meqenëse gjoksi i pulës është i pasur me proteina dhe yndyrna të shëndetshme, mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur më gjatë pas ngrënies dhe të zvogëloni dëshirat për një kohë të shkurtër.

Disa kërkime tregojnë gjithashtu se kombinimi i proteinave dhe yndyrave në gjoksin e pulës mund të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak, duke reduktuar kështu dëshirat e papritura dhe duke ndihmuar në ruajtjen e një ndjenje të qëndrueshme të ngopjes për më gjatë.

Nëse dëshironi të zvogëloni oreksin tuaj dhe të kontrolloni peshën tuaj, duhet të kombinoni gjoksin e pulës me një dietë dhe stërvitje të arsyeshme, duke përfshirë ushqime të tjera si perime, fruta, burime të tjera proteinash dhe të ushtroheni rregullisht për rezultate më të mira.

>>> Shih më shumë:

Gjoksi i pulës redukton oreksin
Gjoksi i pulës ul oreksin (Burimi: Internet)

A humb peshë ngrënia e gjoksit të pulës?

Gjoksi i pulës është një burim i mirë i proteinave dhe yndyrave të shëndetshme, por nuk është një ushqim efektiv për humbje peshe. Për të humbur peshë, duhet të krijoni një hendek midis kalorive që konsumoni dhe kalorive që konsumoni. Humbja e peshës varet nga shumë faktorë të ndryshëm si kaloritë e konsumuara, dieta, sasia e proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve në dietë dhe niveli i aktivitetit.

Megjithatë, nëse dëshironi të humbni peshë dhe ende dëshironi të hani gjoks pule, mund të zgjidhni ushqime me gjoks pule që nuk janë të skuqura ose të skuqura me pak vaj, si gjoksi i pulës i pjekur në skarë ose i zier në avull. Ju gjithashtu duhet të kombinoni gjoksin e pulës me perime dhe fruta jeshile për të shtuar fibra dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore në trup.

A humb peshë ngrënia e gjoksit të pulës?
A humb peshë ngrënia e gjoksit të pulës? (Burimi: Internet)

Kërkoni këshillën e një dietologu të kualifikuar për të hartuar një regjim diete dhe ushtrimesh që i përshtaten nevojave tuaja. Një dietolog mund t’ju ndihmojë të vlerësoni nevojat e trupit tuaj për kalori, të japë këshilla për sasinë e proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve që keni nevojë dhe t’ju ndihmojë të gjeni ushqime dhe pije të pasura me lëndë ushqyese. Minimizoni ushqimet e pashëndetshme. Përveç kësaj, një dietolog mund t’ju ndihmojë të hartoni një plan ushtrimesh të përshtatura për nevojat tuaja për të ndihmuar në djegien e kalorive, forcimin e muskujve dhe përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm.

>>> Shih më shumë:

Si të hani gjoksin e pulës është i mirë për shëndetin?

Pasi e dimë se sa kalori ka gjoksi i pulës, të gjithë e dimë se gjoksi i pulës është një burim i mirë proteinash dhe yndyrash të shëndetshme. Për ta ngrënë këtë në mënyrë të shëndetshme, mund të:

 • Zgjidhni gjoksin e pulës të freskët dhe të papërpunuar. Gjoksi i freskët i pulës ndihmon në sigurimin e cilësisë ushqyese dhe zvogëlimin e rrezikut të kontaminimit bakterial.
 • Gatuani gjokset e pulës duke përdorur metoda gatimi si p.sh. zierja në avull, pjekja në skarë ose gatimi. Këto metoda ndihmojnë në ruajtjen e sasisë më të mirë të ushqimit në gjoksin e pulës dhe minimizimin e sasisë së yndyrës shtazore.
 • Vjen me perime dhe fruta jeshile për të siguruar më shumë fibra dhe vitamina për trupin.
 • Kufizoni përdorimin e erëzave që përmbajnë shumë sheqer dhe kripë. Në vend të kësaj, duhet të përdorni erëza natyrale si hudhra, qepë, djegës dhe piper për të përmirësuar shijen.
 • Mos hani shumë gjoks pule në një vakt ose në ditë. Rekomandohet mbajtja e një diete të arsyeshme dhe të ekuilibruar për të siguruar shëndet gjithëpërfshirës.

Megjithatë, nëse keni probleme shëndetësore si diabeti, sëmundjet kardiovaskulare ose obeziteti, duhet të konsultoheni me mjekun ose dietologun tuaj për të mësuar se si të hani gjoksin e pulës që është i përshtatshëm për gjendjen tuaj shëndetësore.

>>> Shih më shumë:

Si të hani gjoksin e pulës është i mirë për shëndetin
Si të hani gjoksin e pulës është i mirë për shëndetin (Burimi: Internet)

Si të zgjidhni gjoksin e mirë të pulës

Gjoksi i pulës është mishi pa yndyrë i pulës, kjo pjesë nuk ka kocka, ndaj përgatitet lehtë në shumë mënyra. Ju tashmë e dini se si të zgjidhni një gjoks të mirë pule, ndiqni artikullin më poshtë!

 • Zgjidhni gjokset e pulës që janë të freskëta, pa vyshkje, myk ose aroma të pakëndshme.
 • Nëse blini gjoks pule të gatuar paraprakisht, kontrolloni ngjyrën dhe shijen e tij për t’u siguruar që nuk është djegur ose pjekur.
 • Zgjidhni gjoksin e pulës që kanë mish të fortë dhe jo të butë, shumë më poshtë normës.
 • Nëse është e mundur, zgjidhni gjoksin e pulës që kanë sasinë e duhur të yndyrës, jo shumë ose shumë pak. Yndyra mund të ndihmojë në përmirësimin e shijes së gjoksit të pulës, por shumë yndyrë mund të shkaktojë obezitet dhe probleme të tjera shëndetësore.
 • Nëse është e mundur, zgjidhni gjoksin e pulës nga fermat ose markat e besuara për të siguruar cilësinë dhe origjinën e produktit.
 • Nëse nuk dini si të zgjidhni gjoksin e pulës, mund të kërkoni ndihmë nga shitësi ose shitësi në dyqan për këshilla dhe zgjidhni gjoksin më të mirë të pulës.

>>> Shih më shumë:

Enët për humbje peshe me gjoks pule

Gjoksi i pulës është një përbërës shumë i mirë për t’u përdorur në gatimet për humbje peshe, pasi është burim i proteinave me cilësi të lartë dhe me pak kalori. Këtu janë disa sugjerime se si të përdorni gjoksin e pulës në gatimet për humbje peshe:

 • Sallatë me gjoks pule: Shtoni gjoksin e pulës në një sallatë me zarzavate të freskëta, perime me rrënjë dhe yndyrna të pangopura si farat chia ose shqeme për një vakt ushqyes për humbje peshe.
 • Supë me gjoks pule: Bëni një tenxhere supë me gjoks pule me perime dhe erëza si xhenxhefil dhe hudhër për një vakt të lehtë dhe humbni peshë.
 • kuzhinë aziatike: Përdorni gjoksin e pulës për të përgatitur pjata aziatike, si p.sh. fërgim, grill ose salcë për një vakt të plotë të humbjes së peshës nga ana ushqyese.
 • Salcë zhytjeje: Përdorni gjoksin e pulës për të bërë një salcë zhytjeje me erëza të tilla si hudhra, salcë djegës dhe limon për ta shërbyer me perime jeshile ose mish pa dhjamë për një vakt për humbje peshe.
 • Supë Miso: Përdorni gjoksin e pulës për të bërë supë tradicionale japoneze miso me kërpudha, perime dhe erëza si miso, bar limoni dhe hudhër për një vakt të lehtë dhe humbje peshe.

Shënim: Çdo pjatë mund të rrisë ose zvogëlojë peshën, në varësi të kalorive dhe ushqimit që ofron. Prandaj, kur hani gjoks pule për humbje peshe, kushtojini vëmendje kalorive dhe ushqimit në gjellë dhe kombinoni atë me një dietë dhe stil jetese të shëndetshme për të arritur rezultatet më të mira.

 1. 100 g gjoks pule të zier sa kalori?

  100 g gjoks pule të zier ka rreth 165-175 kalori, megjithatë, vlera ushqyese e gjoksit të pulës mund të ndryshojë gjithashtu në varësi të mënyrës së gatimit dhe përbërësve të tjerë në gjellë. Nëse përdorni gjoksin e pulës në pjata të tjera si të skuqura, të pjekura ose zierje, kaloritë mund të rriten për shkak të shtimit të yndyrave dhe sheqernave. Prandaj, kur llogaritni kaloritë në dietën tuaj, merrni parasysh përbërës të tjerë së bashku me gjoksin e pulës për të siguruar saktësinë.

 2. Sa kalori ka 500 g gjoks pule?

  Nëse llogaritet me peshë, 500 gr gjoks pule të zier do të ketë rreth 825-875 kalori. Megjithatë, vlera ushqyese e gjoksit të pulës mund të ndryshojë gjithashtu në varësi të mënyrës së gatimit dhe përbërësve të tjerë në gjellë. Nëse përdorni gjoksin e pulës në pjata të tjera si të skuqura, të pjekura ose zierje, kaloritë mund të rriten për shkak të shtimit të yndyrave dhe sheqernave. Prandaj, kur llogaritni kaloritë në dietën tuaj, merrni parasysh përbërës të tjerë së bashku me gjoksin e pulës për të siguruar saktësinë.

 3. 100 g gjoks pule sa kalori ka proteina?

  100 g gjoks pule të zier ka rreth 20-25 g proteina dhe 165-175 kalori, megjithatë, vlera ushqyese e gjoksit të pulës mund të ndryshojë gjithashtu në varësi të mënyrës së gatimit dhe përbërësve të tjerë në gjellë. Nëse përdorni gjoksin e pulës në pjata të tjera, si të skuqura, të pjekura ose zierje, kaloritë dhe proteinat mund të ndryshojnë për shkak të shtimit të yndyrave dhe sheqernave. Prandaj, kur llogaritni kaloritë dhe proteinat në dietën tuaj, merrni parasysh përbërës të tjerë së bashku me gjoksin e pulës për të siguruar saktësinë.

 4. 300 g gjoks pule sa kalori?

  Duke llogaritur sipas peshës, 300 g gjoks pule të zier do të ketë rreth 495-525 kalori. Megjithatë, vlera ushqyese e gjoksit të pulës mund të ndryshojë gjithashtu në varësi të mënyrës së gatimit dhe përbërësve të tjerë në gjellë. Nëse përdorni gjoksin e pulës në pjata të tjera si të skuqura, të pjekura ose zierje, kaloritë mund të rriten për shkak të shtimit të yndyrave dhe sheqernave. Prandaj, kur llogaritni kaloritë në porcionet tuaja, merrni parasysh përbërës të tjerë së bashku me gjoksin e pulës për të siguruar saktësinë.

 5. Sa kalori ka në rrotullën e gjoksit të pulës?

  Vlera ushqyese e sallatës së gjoksit të pulës do të varet nga përbërësit kryesorë të gjellës, mënyra e përgatitjes dhe madhësia e sallatës. Megjithatë, zakonisht, një rrotull mesatar sallatë me gjoks pule ka rreth 70-100 kalori, përmban rreth 4-5 g proteina dhe ka pak yndyrë. Megjithatë, kur zgjidhni përbërës të tillë si letër orizi, salcë zhytjeje ose perime shoqëruese, vlera ushqyese dhe kaloritë do të rriten. Prandaj, për të kontrolluar kaloritë në dietë, duhet të hani sallatë me gjoks pule në një sasi të arsyeshme dhe të merrni parasysh zgjedhjen e përbërësve alternativë si perimet e papërpunuara, zhytjen e salcës së holluar të peshkut ose përdorimin e salcave.dot më pak kalori.

>>> Shih më shumë:

Këtu janë informacionet rreth Sa kalori ka gjoksi i pulës së grirë?Megjithatë, është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se kaloritë dhe ushqimi në gjoksin e pulës varen nga mënyra se si përgatitet dhe nga përbërësit e tjerë në gjellë. Prandaj, për të plotësuar siç duhet proteinat dhe ushqimin nga gjoksi i pulës në dietë, duhet të zgjidhni metoda të thjeshta gatimi si zierja, pjekja në skarë ose zierja për të ruajtur vlerën ushqyese të ushqimit. Në të njëjtën kohë, kombinoni gjoksin e pulës me perime për të rritur fibrat dhe vitaminat dhe mineralet thelbësore për trupin. Mos harroni të vizitoni Chaolong TV Ngon për të blerë ushqime të freskëta, ushqyese me çmime jashtëzakonisht të lira sot!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ức gà bao nhiêu calo? Những điều cần biết khi ăn ức gà  . Đừng quên truy cập Chaolong TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Chaolong TV - WordPress Theme by WPEnjoy